Jdi na obsah Jdi na menu
 


Když váš miláček pískomil onemocní

28. 8. 2007

Když pískomil onemocní

Zdáli se vám váš pískomil nemocný tak určitě navštivne zvěrolékaře. Zvěrolékař poznáco mu je a bude vědět co s tím.

Jak poznáte, že je pískomil nemocný?

Může odmítat potravu. Může jen tak sedět a nezajímat se o dění kolem sebe. Může mít průjem. Z očí nebo z nosu mu může téct.

Co dělat, když je pískomil nemocný?

Možná je mu jen příliš horko, nebo jste ho příliš dlouho brali do rukou, nebo může být v šoku po pádu. Je ale lepší se pojistit. Ujistěte se, že je pískomil na chladném (ne moc), temném místě a nechte ho v klidu. Mezitím zatelefonujte k zvěrolékaři o radu. Pískomilové se mohou dožít tří až pěti let. Ale i když o pískomila sebelépe pečujete, může umřít dříve na některou nemoc. Snažte se tím příliš netrápit - důležité je vědět, že u vás měl ten nejlepší život, jaký jste mu mohli umožnit.

Požádejte zvěrolékaře, aby prohlédl vašemu pískomilovi zuby. Pískomil je hlodavec. Stejně jako ostatním hlodavcům mu zuby rostou po celý život. Když se neobrušují neustálým hryzáním něčeho tvrdého, například dřeva, mohou tak narůst, že pískomil nemůže jíst.

Zde najdete některé běžnější nemoci, jimiž mohou pískomilové trpět.

Srst kolem ocasu je špinavá a možná i vlhká =Váš pískomil má průjem. Možná má jen podrážděný žaludek, ale může to být také infekce, takže ihned odneste pískomila ke zvěrolékaři.

Kýchání, podrážděné oči a nos, ze kterého teče = Může to být alergie, třeba na nějaký materiál na hnízdo, na osvěžovač vzduchu nebo leštěnku ve spreji. Ale může to být také nachlazení. Držte pískomila v teple, a když mu do druhého dne nebude lépe, odneste ho ke zvěrolékaři.

Olysalá místa v kožíšku = Příčinou mohou být roztoči nebo plísně. Zvěrolékař vám poradí léčbu.

Opary na tlamě nebo na nose = Odneste pískomila ke zvěrolékaři.

Přerostlé zuby = Pokud pískomilovi narostly přliš dlouhé zuby, zvěrolékař je bezbolestně zkrátí.

Pískomil se neustále drbe = Pískomilové mohou chytit od jiných domácích zvířat blechy. Kupte sprej proti blechám určený speciálně pro malá zvířata.

Říznutí - pískomil se pořezal o něco ostrého = Přidejte kapku antiseptika do teplé vody (převařte ji a nechte vychladnout) a jemně ránu omyjte. Když zčervená a zanítí se, odneste pískomila ke zvěrolékaři.

Pískomil shodil kůži pokrývající ocas; nejspíš ho někdo nesprávně držel = Odneste pískomila ke zvěrolékaři. Bude muset odstranit většinu ocasu. Pískomil může bez ocasu žít, ale nebude mít tak dobrou rovnováhu při vzpřímeném sezení a skákání.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

týna

(týna, 31. 10. 2008 13:49)

Ahojky mám malinkýho piskomila ale je problem, že se mi zdá, že se mu hodně špatně dýchá a má ucpaný nos uplně to vněm chrčí. Co mám dělat dá se na to něco koupyt odepiš prosím na mail sinka.jinova@seznam.cz děkuju týna