Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se pískomil rozmnožuje:-)

28. 8. 2007

Rozmnožování

Když chováte samečka a samičku pískomila, můžete očekávat, že se budou pářit, jakmile jim bude dvanáct týdnů. Nedělejte si starosti, když uvidíte, jak samec samičku honí a dupe zadní nohou do země. To je normální chování při páření. Matka bude březí 25-29 dnů. Během té doby s ní zacházejte jemně a dávejte jí často zeleninu. Neudělejte ale tu chybu, že byste ji přecpali. Když se pískomilové rozmnožují, je lepší držet je v kleci nebo v akváriu s vrstvou pilin na dně. Když budou v akváriu naplněném obvyklou směsí, matka porodí "pod zemí" a vy neuvidíte, jestli je ona sama či mládata v pořádku. Pískomilové jsou dobří rodiče a otec bude mláďata chránit a pomáhat matce v péči o ně. Nikdy ho nestěhujte do jiné klece, když se mláďata narodí. Když se mláďata narodí, uslyšíte z hnízda jejich pískání. Nesnažte se na ně hned podívat. Když matku vyděsíte, mohla by na ně zaútočit - tímto způsobem je instinktivně brání. Po třech dnech vyjměte rodiče ven z klece a na mláďata se podívejte. Vezměte malou hůlku, otřete ji v použitých pilinách, aby byl mláďatům její pach povědomý, a opatrně odhrňte výstelku hnízda. Pokud se některé mládě narodilo mrtvé, musíte ho odstranit. Pak znovu uveďte hnízdo do původního stavu. Hned jak se mláďata narodí, začněte pro ně hledat mezi kamarády nový domov, nebo se zeptejte v chovatelském obchodě, jestli by je nechtěli. Mláďata by měla zůstat se svými rodiči šest týdnů. Když má ale matka do té doby další vrh a vaše klec nebo akvárium jsou poměrně malé (méně než 48x24 cm) a byly by přeplněné, můžete starší mláďata přestěhovat do samostatné klece za předpokladu, že už dobře přejímají normální stravu.

Mláďata pískomilů se rodí holá, s očima zavřenýma a úplně bezmocná. V každém vrhu je obvykle čtyři až šest mláďat. Nejdřív se živí jen mateřským mlékem a vyžadují ho často. Nikdy si tedy s matkou nehrajte déle než půl hodiny bez přestávky.

Když jsou mláďatům dva týdny, mají už kompletní kožíšek a začínají vylézat z hnízda a zkoumat okolí - ještě dřív, než se jim otevřou oči.

Ve dvou a půl týdnech mají mladí pískomilové otevřené oči a ve třech týdnech začnou jíst normální stravu pro dospělé.

Ještě na závěr jedna rada. Pokud víte, že se vám narodili malý pískomilové, tak se jich nikdy nedotýkejte. Alespoň do té doby než sami začnou vylézat z hnízda. Radši jim v této době ani nečištěte klec. Já to poprvé porušil a toho pískomila jsem už v kleci nenašel. Pravděpodobně ho snědli. Je to sice kruté ale už se to stalo i v mnoha dalších případech.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nasekreckomanie.blog.cz

(veruš, 5. 3. 2009 16:09)

Ahojky, zkoukni můj blog, jeste potrebuje sice pár ůprav , ale snad se ti bude líbit. Těsím se na tvoji navstevu. :-) Verulík

bestovejblog.blog.cz

(Kikina, 8. 2. 2009 19:39)

Ahojik pls u mě na blogu je soutěž o nej Mědto atd.. přihlaš se pls

SONB

(kckc, 7. 7. 2008 15:45)

ahojky,prosím,hlasujte za mna v 3.kole SONB na
www.mojeberta.blog.cz
mám prezývku kckc.
dakujem

dupe mi zadnimi nohami samicka

(weverunka, 24. 11. 2007 11:46)

jeto divny ale dneska mi dupala adnimi nohama samicka a jeji tri tydeni mlade taky ale v domecku vypadaloto jako by si davali nejake znameni muzetemi prosim rict o co jde? dekuji