Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak by se měla správně pískomil krmit

28. 8. 2007

Krmení pískomila

Pískomilové se živí semínky, zrním a zeleninou, senem a z části i ovocem.

Semínka, zrní a oříšky

Směs pro hlodavce ( vhodná pro pískomily, křečky a jiné hlodavce ) se prodává v obchodech s chovatelskými potřebami. Poskytne vašim pískomilům dobře vyváženou stravu, obsahující všechny základní složky. Pískomilové si jako pochoutku rádi dají slunečnicová a melounová semínka a čerstvé ovoce. Ale dejte pozor - příliš mnoho slunečnicových semínek jim může způsobit kožní problémy.

Zelenina

Pískomil by měl dostávat jak kořenovou, tak listovou zeleninu vždy syrovou. Vhodná je například petržel, špenát nebo vnější listy a košťál květáku. Můžete také podávat malé množství zelí a salátu.

Ovoce

Pískomilům můžete dávat i trochu ovoce. Nikdy jim nedávejte citrusy, například pomeranče, mandarinky apod.. Jako pochoutku jim můžete dávat rajské jablko, hrozny, hrušku nebo jablko.

Vitamínové přídavky

Aby vaši pískomilové dostávaly všechny vitaminy, můžete v obchodě s chovatelskými potřebami koupit vitamínové kapky pro malá zvířata. Můžete jim také

Voda

Pískomilové se bez vody téměř obejdou, ale dávat ji jim musíte. Ve volné přírodě vodu v tekutém stavu přijímají jen občas ve formě rosy. Jinak vodu získávají z ovoce a zeleniny, kterou najdou nebo kterou jim dáte. Jejich metabolizmus je dokonale přizpůsoben životu v mimořádně suchých oblastech - dokáží totiž štěpit sacharidy a lipidy, obsažené v potravě a využít vodu vzniklou při těchto reakcích. Navíc dobře hospodaří s vodou, obsaženou v rostlinných pletivech - vylučují jen nepatrné množství velmi koncentrované moči, nepotí se a jejich stolice je téměř suchá.

Seno

Když dáte pískomilům jednou za týden hrst sena na výstelku, snědí z něj tolik, kolik budou potřebovat.

Plané rostliny

Jestli je zaručeně poznáte, můžete sbírat některé z následujícich rostlin: jetel, ptačinec, kokoška pastuší tobolka, pampeliška, řebčíček, starček a mladé listy maliníku. Ale dejte pozor! Mnoho planých rostlin je jedovatých!!!

Jak často by měli pískomilové dostávat krmení?

Krmte pískomily jednou denně. Podle potřeby můžete přidávat nebo ubírat. Nikdy však nepřehánět, aby se z vašeho pískomila nestal vypasenec :-)

Kolik potravy by měli dostat?

Dávejte jim něco málo zeleniny ( např. 1 měsíček jablka, rajčete ...) a misku zrní se slunečnicovými semínky. Když zůstane něco nesnědeno, můžete to nechat ještě chvíly a příště dejte méně. Pokud pískomilové snědí všechno, zkuste jim dát víc.

Když odjíždíte na prázdniny

Pokud odjíždíte na více než tři dny, musíte se domluvit s příbuznými nebo s kamarádem, že bude pískomily krmit. Na kratší dobu můžete klidně nechat v kleci tolik potravy, aby vystačila, než se vrátíte.

Důležité

- Krmte každý den ve stejnou dobu.

- Ovoce a zeleninu dobře omyjte.

- Dávejte pískomilům syrovou, čerstvou zeleninu.

- Podávejte jim pestrou stravu.

Nikdy

- Nikdy nedávejte pískomilovi slané oříšky, křupky a sladkosti.

- Nikdy nedávejte příliš mnoho slunečnicových semínek.

- Nikdy netrhejte plané rostliny kolem silnic - kvůli zplodinám, a nikdy na trávníku postříkaném postřikem proti hmyzu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

je to pravda??

(VENDULA, 6. 11. 2009 19:44)

je pravda ze pískomilove potrebuji pisek oby mohli hrabat???odepos na tel.737602849